Předpokládá se, že 20 000 studentů nezvládne maturitu z matematiky. Poslanci ji chtějí zrušit

Za tři roky by měli maturanti skládat povinnou zkoušku i z matematiky. Piráti nyní navrhují její zrušení. Návrh má podporu u opozičních poslanců ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09. Návrh bude projednávat vláda.
zdroj: Pixabay
reklama
4.1/5 - (8 votes)

V současnosti si studenti posledních ročníků středních škol volí v rámci státní maturity kromě povinné češtiny druhý předmět, kterým je buď cizí jazyk nebo právě matematika.

Většina studentů si volí cizí jazyk. V letošním roce si pak matematiku zvolila pouze zhruba 1/5 maturantů.

Ze 14 700 studentů, kteří letos maturovali z matematiky, neuspělo 3290.

Od roku 2022 by měly být povinné mimo češtiny i předměty, ze kterých si studenti doposud vybírali. Státní maturitu má tedy tvořit čeština, cizí jazyk i matematika.

Odhad Pirátů počítá s tím, že by v roce 2022 neuspělo u maturity z matematiky až 20 000 studentů. "Od roku 2022 má být povinná maturita prakticky pro všechny obory z matematiky i cizího jazyka. Dá se předpokládat, že kolem 20 tisíc žáků skončí neúspěšně, a tomu bychom chtěli předejít," tvrdí pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Poslanecký návrh nyní projedná vláda, nicméně změnu maturit plánuje vláda i sama. Zejména se má jednat o navrácení kompetencí školám v rámci písemných a ústních maturitních zkoušek. Státní část by posléze tvořil pouze test.

Jaký máte názor na povinnou matematiku u maturity?

 

Jste pro její zavedení a tedy součásnou podobu zákona, který počítá s povinností státní maturity z matematiky od roku 2022, nebo jste pro jeho úpravu a zrušení povinné matematiky?

reklama
Pokračujte ve čtení.
4.1/5 - (8 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení