Přesto většina gynekologů a rodinných lékařů pravidelně posílá ženy na mamografii, zvyšuje tím nevědomky riziko rakoviny prsu o 4 procenta.
Takže technika používaná v mamografii, která má odhalit rakovinu prsu, ve skutečnosti rakovinu prsu způsobuje.
Dr. Ben Johnson k tomu říká: „Ano, je to hrozná věc. Při vyšetření se ženám mačkají prsa a podrobují se radiační léčbě, která může způsobit rakovinu.
A je jen 50procentní šance, že vyšetření odhalí, že s prsy pacientky není něco v pořádku. To je velmi nízká míra a ještě hroznější je skutečnost, že se mohou začít množit i rakovinné buňky.
Přestože existují mnohem efektivnější vyšetřovací metody, mamografii nutí všude ve zdravotnictví.“
Jaké jiné, lepší testovací metody existují?
Dr. Ben Johnson: „Jsou dva: pokud si žena všimne bulky v prsu, doporučuje se ultrazvuk. Lékař vidí, zda jsou v uzlině usazeniny vápníku a do jaké míry je uzlina obklopena cévami, jelikož ve většině případů je kolem nádorů hustá síť krevních cév, která zajišťuje přísun živin do rakovinových buněk.
Při ultrazvukovém vyšetření lze na 80 procent zjistit, co za bulku to je, což je mnohem vyšší míra než při mamografickém vyšetření. Pokud je důležitá prevence, pak je nejlepší vyšetření termografií nebo termokamerou.
Nic a nikdo se ženě prsu nedotkne, nic ho nestiskne a nedochází ke škodlivému radiačnímu vyšetření, které zvyšuje riziko rakoviny.“
Při termografickém vyšetření se prakticky udělá infračervený termosnímek, který lékař rozebere. Je to jako když hraniční policie sleduje narušitele hranic dalekohledem s termokamerou, se kterou perfektně vidíte i ve tmě. Stává se to i v prsu, protože pokud po vyfocení najdeme v prsu bulku, vynikne, bude mnohem červenější než ostatní tkáně.
Tato metoda je dobrá, protože dokáže odhalit abnormality velmi brzy, takže léčba může začít i tehdy, když ultrazvukové nebo mamografické vyšetření nic neodhalí.
Je tedy pravda, že včasné odhalení může zachránit životy, ale mamografie k tomu není ten správný screeningový nástroj.
To je překvapující…
„To je pravda. Včasné odhalení může ženě opravdu zachránit život, ale mamografie k tomu není vhodná.“
Vážení čtenáři! Článek je pouze informační materiál, který ani nenabádá, ani neodrazuje. Následujícím krátkým shrnutím nemíníme nikoho od mamografie odrazovat!
Nedostatek vitamínu D urychluje růst buněk rakoviny prsu! Nedávný výzkum zjistil, jak důležitý je vitamín slunečního záření, pokud jde o to, zda se rakovina vyvíjí dobrým nebo špatným směrem.
Méně vitamínu D, více rakovinných buněk
Nedostatek vitamínu D má negativní vliv na fungování genu Id1, čímž přispívá k růstu a šíření buněk rakoviny prsu, podle nedávné studie provedené na Stanfordské univerzitní lékařské fakultě.
Gen růstového regulátoru označený Id1 blokuje účinek velmi důležitého tumor supresorového genu (p16/Ink4a); nádorový supresorový gen tak není schopen kontrolovat buňky náchylné k proliferaci, tedy začíná jejich neregulované dělení.
Tento nedávný objev potvrzuje předchozí tvrzení, že nedostatek vitamínu D nepřispívá ke vzniku rakoviny prsu, ale k tomu, že nádorové buňky již v těle se stávají agresivnějšími, a tím se zhoršují i šance na uzdravení.
Ve výzkumu se odkazovaly na výsledky předchozí studie; poté vyšetřili 34 pacientek s rakovinou prsu a zjistili, že existuje úzká korelace mezi hladinou vitaminu D a hladinou proteinu Id1 nacházejícího se v nádorech.
Ve skutečnosti byl počet genů Id1 mnohem vyšší u žen, které měly nižší hladinu vitamínu D než u těch, které netrpěly zmíněným nedostatkem vitamínu.
Vědci uvedli: téma budou nadále zkoumat, ale i dosud dosažené výsledky považují za epochální.
„Lidé, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku rakoviny prsu, by si měli být vědomi svých hladin vitamínu D a podniknout kroky k zabránění jeho nedostatku." řekl pediatr Dr. Brian Feldman, který se na práci podílel spolu s mnoha dalšími kolegy.
Jaké je potřebné denní množství vitamínu D?
Vitamin D je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro tělo. Proč? Důvod je jednoduchý: na povrchu mnoha našich buněk jsou receptory vitamínu D, do kterých se vejde pouze molekula vitamínu D.
Pokud tyto receptory nedostávají dostatek zmíněného vitamínu, zůstávají prázdné a může dojít k celé řadě dysfunkcí.
Doporučená denní dávka vitamínu D je 1000-4000 NE (mezinárodní jednotka). Jeho hladinu v těle můžeme potvrdit jednoduchým krevním testem.
Normální rozsah je 30-100 ng/ml (nanogramů/mililitr); hodnota pod 11 ng/ml představuje vážné riziko zejména u kojenců a dětí. Doporučené denní množství: 1000-4000 NE
Co obsahuje vitamín D?
Dokud nebudete moci zůstat dostatečně na slunci, budete se muset uchýlit k jiným metodám pro doplnění zásob vitamínu D.
Například pro moderní umělé zdroje světla, které byly původně vynalezeny ke zmírnění zimní deprese; opalování může být také velmi dobré, pokud to nepřeženete.
Existují i potraviny bohaté na vitamín D: z přírodních zdrojů je na vitamín D nejbohatší olej z tresčích jater, má 12 tisíc NE, to znamená množství, které pokrývá denní potřebu.
Uzený úhoř obsahuje 640, sardinky 440, telecí 152 NE/100 gm. Je také velmi dobré, pokud jíte hodně kuřecích vajec (116), lišek (76), hovězí jater (68), másla (48) a avokáda (137), protože jsou také bohaté na vitamín D.