Na fotografii zveřejněné uživatelem v roce 2019 na Twitteru požádali své následovníky, aby vyřešili nyní kontroverzní matematický problém – 8 ÷ 2(2 + 2) – který vyvolal plnohodnotnou debatu nejen na Twitteru, ale také na sociálních sítích.
Redaktoři časopisu Popular Mechanics, lifestylového časopisu se rozdělili v nechvalně známém matematickém hlavolamu. Přenesli konverzaci do svého oficiálního chatboxu na pracovišti, redaktoři debatovali a dekódovali, jaká je skutečná odpověď na otázku.
Podle jednoho z redaktorů bylo praktickým způsobem, jak se učilo na základní a střední škole, používat oblíbené pravidlo „PEMDAS“ nebo „Závorky, exponenty, násobení, dělení, sčítání a odčítání“. V tomto případě by měly být rovnice nebo problémy řešeny v pořadí operací, které se objevují u zkratky – nejprve je třeba vyřešit ty v závorkách, potom exponenty a tak dále a tak dále – zleva doprava.
To znamenalo, že 2 + 2 v závorce by mělo být vyřešeno jako první, takže lidem zbylo 8 ÷ 2 x 4. Poté rovnice vyžaduje řešení operace nejvíce vlevo, jak vysvětlil Mashup Math, takže to znamená, že 8 ÷ 2 musí být vyřešeny jako první místo 2 x 4, přestože násobení má přednost před dělením.
Výsledkem kvocientu by bylo 4, což nám dává 4 x 4, se součinem 16. Polovina lidí online však s touto operací spíše nesouhlasí – včetně vědců, kteří ovládají matematiku.
Shodli se na tom, že nejdříve by se mělo vyřešit 2+2 v závorce, ale se součtem by se mělo zacházet jako v závorce – 8÷2(4). Jeden z redaktorů poukázal na to, že na základě hodiny matematiky, kterou měl, operace násobení v závorkách trumfuje dělení, ať už je v rovnici úplně vlevo.
Zatímco otázka vysála energii internetu v divoké debatě, do bitvy vstoupili matematici a vědci. Kancelář pro veřejné povědomí American Mathematical Society Mike Breen uvedla, že na základě pořadí operací je 16 správnou odpovědí.
Připustila však, že rovnice, jak byla napsána, je ve skutečnosti „nejednoznačná“.
„V matematice se často vyskytují nejasnosti. Matematici se snaží vytvořit pravidla co nejpřesnější. Podle přísného pořadí operací byste dostali 16, ale nepraštil bych někoho pravítkem do zápěstí, kdyby řekl 1,“ řekl.
Navzdory Breenově jasné odpovědi nejsou někteří lidé stále přesvědčeni. Druhá polovina redaktorů časopisu požádala o pomoc profesora fyziky Rhetta Allaina z Southeastern Louisiana University, který, jak věřili, konečně vyřešil debatu.
„Tohle je konvence." Máme konvence, jak tyto věci psát, stejně jako máme konvence, jak věci hláskovat. Ale přesto existují různé konvence. Někteří lidé to hláskují jako 'šedá' a jiní jako 'šedá'. Pořád rozumíme, co se děje,“ upřesnil.
Ale pro něj měla být otázka správně napsána takto 8/(2*(2+2)), což by dalo kvocient 1.