Módní omyly i recyklované šperky
Nejvýraznější chybou, které si diváci všimli, je stylizace ženských kostýmů. Postava Roksolany (Hürrem Sultan) často nosí šaty s hlubokými výstřihy, což je v kontextu Osmanské říše naprostý nesmysl. Ženy v harému musely být zahalené a nosit velmi cudné oblečení. Navíc si herečky často „vypůjčují“ šperky – na různých postavách se objevují tytéž náhrdelníky či čelenky, což působí značně rušivě.
Harémová nelogičnost a upravená historie
Diváci byli rovněž zmateni scénami z harému. Podle děje měla být Roksolana v harému před nástupem Sulejmana, ale v seriálu se okamžitě ocitá po jeho boku. Tvůrci tak zjednodušili a upravili historické souvislosti ve prospěch romantické linie.
Jídelní lapsy a záclony z budoucnosti
Na sultánových hostinách se rovněž objevují chyby. Například pokrmů je na stole příliš mnoho najednou, ačkoliv osmanská etiketa velela servírování po chodech. A co se týče výzdoby interiéru – okna zdobí moderní závěsy, drapérie a lambrekýny, které byly v tehdejší době neznámým luxusem. Mnohem pravděpodobnější by bylo zakrytí okna ručníky nebo látkami bez výšivek.
Historické nepřesnosti a jazykové omyly
Sultán v seriálu často oslovuje Hürrem jako Haseki Sultan, což měl být titul vytvořený speciálně pro ni. Zajímavostí je, že v ději tento titul nesprávně používá i pro matku prince Mustafy. Podobně matka sultána, Valide Sultan, ve skutečnosti nezemřela tak brzy, jak je v seriálu zobrazeno, a rozhodně nehovořila slovanským jazykem, přesto ji v některých scénách vidíme mluvit s Hürrem v jazyce, který měl být údajně ukrajinštinou či polštinou.
Flotila jako z pohádky a příliš málo dětí
Další pozoruhodností je velikost osmanské flotily, která je v seriálu zobrazena jako obrovská, i když v realitě nebyla tak impozantní. A pak je tu sultánova rodina – Sulejman měl údajně více než deset dětí, ale seriál zobrazuje jen zlomek z nich. Děti, které zemřely v raném věku, zůstaly zcela opomenuty, což zkresluje celkový obraz dynastie.
Princezna Isabella – historický omyl
Zvláštní kapitolou je postava princezny Isabelly, která se v příběhu objevuje jako mladá dívka. Ve skutečnosti by jí v dané době odpovídal věk sultánovy babičky, což je další ukázka umělecké licence, která se vymkla z historické reality.
Zábava i poučení: chyby, které pobaví i poučí
Seriál „Velkolepé století“ zůstává i přes chyby jedním z nejúspěšnějších historických dramat. I když obsahuje řadu filmových lapsů a historických nepřesností, mnoho diváků je ochotno mu to odpustit díky jeho napínavému ději, skvělým hereckým výkonům a bohaté výpravě.
Možná právě tyto chyby dělají sledování ještě zábavnějším, protože nutí diváky pátrat po detailech a přemýšlet nad historií. A co vy? Všimli jste si některé z těchto lapsů při sledování?