Zázvor: Kdy je jeho konzumace nevhodná?

Publikováno 31.03.2025
Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
Rate this post

Trávicí potíže

reklama

Přestože zázvor často napomáhá při zažívacích problémech, u některých jedinců může vyvolat pálení žáhy, nadýmání či podráždění žaludku. Osoby trpící žaludečními vředy nebo syndromem dráždivého tračníku by měly jeho konzumaci pečlivě zvážit.

Poruchy srážlivosti krve

Zázvor má schopnost ovlivňovat srážlivost krve. Jedinci s poruchami krevní srážlivosti nebo ti, kteří užívají léky na ředění krve, by měli být při jeho konzumaci obezřetní, neboť může zvýšit riziko krvácení.

Nízký krevní tlak

Zázvor může snižovat krevní tlak, což je výhodné pro osoby s hypertenzí. Avšak u jedinců s již nízkým tlakem může jeho konzumace vést k nežádoucímu poklesu tlaku, způsobujícímu závratě či mdloby.

Těhotenství

Během těhotenství se zázvor často využívá k tlumení ranních nevolností. Nicméně jeho vysoké dávky mohou vyvolat kontrakce dělohy a zvýšit riziko potratu či předčasného porodu. Těhotné ženy by měly jeho užívání konzultovat s lékařem a nepřekračovat doporučenou denní dávku.

Žlučové kameny

Zázvor stimuluje tvorbu žluči, což může být problematické pro osoby se žlučovými kameny. Zvýšená produkce žluči může vést k pohybu kamenů a způsobit bolest či komplikace vyžadující lékařský zákrok.

Interakce s léky

Zázvor může ovlivňovat účinnost některých léků, včetně těch na cukrovku, vysoký krevní tlak či srdeční choroby. Při současném užívání zázvoru a těchto medikamentů může dojít k nežádoucím interakcím.

Doporučené dávkování

Obecně se doporučuje nepřekračovat denní dávku 4 gramů sušeného zázvoru nebo 20 gramů čerstvého zázvoru. Při vyšších dávkách se zvyšuje riziko vedlejších účinků, jako je pálení žáhy, průjem či podráždění ústní dutiny.


Rate this post
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení