Inu, i americký prezident Trump zhlečoval situaci s koronavirem, vysmíval se mu, až sám skončil s koronavirem v nemocnici a je mu podáván lék remdesivir, který zachránil například život jednomu z našich prvních vážně nemocných, taxikáři Robertu Markovičovi.
Potřebují si tedy všichni nutně projít vážnějším průběhem nemoci covid-19, aby poznali, že nejde o žádné strašení nebo přehánění či snad výmysl vlády?
Nedá se rozhodně říct, že by si v širším kontextu naše vláda z hlediska opatření nějak extra vymýšlela a dělala něco výrazně jiného než všechny ostatní vlády na světě.
Níže podepsání kritici odeslali vládě, parlamentu a médiím otevřený dopis:
MUDr. Ladislav Fiala
MUDr. Radkin Honzák
MUDr. Jan Hnízdil
MUDr. Kateřina Lucká
Bc. David Petrásek (bioanalytik)
Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
Doc. MUDr. Roman Šmucler
MUDr. Jiří Urbánek
MUDr. Ivan Vondřich
V dopise uvádějí, že vládní opatření nemají opodstatnění a...
Pokračování článku na další stránce
[nextpage]V dopise uvádějí, že vládní opatření nemají opodstatnění a pouze posilují nejistotu, strach a zhoršují špatnou hospodářskou situaci.
Nadepsaní autoři dopisu apelují na vládu, aby uklidnila obyvatelstvo, což je ale dost protichůdný názor, protože když přesně tohle udělal premiér Babiš na začátku prázdnin, sklidil za to později velkou kritiku. Když premiér uklidňoval situaci a na konci září nechal zrušit opětovné zavedení roušek, které navrhoval epidemiolog Maďar, tak se to po pár týdnech ukázalo jako velká chyba a roušky se stejně nasadily.
Signatáři dále vyzývají k tomu, aby se upustilo od testování lidí bez příznaků a také k tomu, aby se v budoucnu nezaváděla povinná vakcinace proti koronaviru.
Výše podepsání také odsuzují nošení roušek...
Pokračování článku na další stránce
[nextpage]Výše podepsání také odsuzují nošení roušek ve školách a hlavně samotné zavírání škol a přechod na dálkovou výuku. Zavádění roušek ve školách je podle nich zcela v rozporu se zdravým rozumem, protože děti nepatří do ohrožené skupiny obyvatel. To je sice pravda, nicméně děti jsou významnými přenašeči, kdy mohou nákazu zavléct do rodiny mezi rodiče či prarodiče. Opatření ve školách tak není zaváděno kvůli ochraně dětí samotných, ale ostatních členů domácnosti.
Dopis je také adresován médiím, které vyzývají, že by v nich měli dostat prostor i lidé s jinými názory a tedy kritici koronavirových opatření. Tímto tak žádají média o vyvážené zpravodajství. Tento apel je poměrně scestný, protože právě lidé jako Roman Šmucler, Jan Pirk nebo senátor Žaloudík dostávali v minulých měsících obrovský prostor v médiích a měli tak výrazný vliv na změnu názoru obyvatel.
Vláda by dále dle signatářů měla zastavit ekonomický pád země, upokojit obyvatelstvo, zaručit svobodu každého jednotlivce ve všech oblastech a dát najevo, že kulturní, společenský a ekonomický život země nehodlá obětovat boji s tímto druhem viru.
Vše je hluboká společensko-morální otázka, kdy jde o balancování mezi životem, penězi a pohodlím, kdy se můžeme vrátit do normálního života, vrátit i diváky na stadiony, otevřít diskotéky a začít chodit na koncerty, ale za cenu zkolabování zdravotnického systému a výrazné navýšení smrtnosti. Na druhou stranu můžeme zavřít vše a virus na čas výrazně utlumit, ale za cenu velkých ekonomických ztrát.
Které řešení je potom ideální? Pravděpodobně vždy se vyplatí jít zlatou střední cestou a nenaslouchat slepě ani jednomu z extrémů.