Láska může být stejně povznášející jako toxická, pokud správně nezvládáme své emoce a nenecháváme volný průběh instinktům. Je snadné se vznášet v bezpečné, pohodlné bublině vztahů, brát toho druhého jako hotovost, protože už jsme dobyli, prozkoumali, už nemáme o co bojovat. Opravdová láska však netrvá jen tak daleko – ve skutečnosti začíná zde!
Poznávání a randění je dobré pro vnímání světa přes růžové brýle. Partnerovi šeptáme a slepě ho velebíme, protože i on je do naší společnosti bezhlavě zamilovaný.
Máme tendenci přehlížet jeho méně atraktivní vlastnosti, protože jsme v tom a nikdo není dokonalý. Jsme příliš zaměřeni na své pocity, příliš dychtivě lpíme na tomto vztahu nebo prostě nejsme schopni vidět věci objektivně.
Láska může zkreslovat realitu. Dává vám sílu bojovat se vším a se všemi, pokud jste přesvědčeni, že toho konkrétního člověka potřebujete, navzdory všem jeho chybám. Ale červené vlajky jsou stále tam. A časem jistě způsobují potíže, ať se vám to líbí nebo ne. Je tedy načase vytáhnout hlavu z písku, než se váš vztah stane toxickým a udělá z vás trosku!
1. Nedostatek komunikace
Nejjednodušší je šlápnout vedle a trucovat. Když jsme na sebe naštvaní, naší instinktivní touhou je zůstat sami, ne na nás mluvit. Ale podle psychologie jde vlastně o taktiku manipulace, která nechává vztahové problémy nevyřešené. Je v pořádku, když si dáte 5 minut na uklidnění, ale ve skutečném vztahu je povinné probrat problémy.
Zbavování komunikace a lásky je zásadní chyba, která vás odcizuje jeden od druhého. Jako pár se musíte naučit čelit problémům, bez ohledu na to, jak nepříjemné mohou být – zvláště pokud plánujete dlouhodobý vztah. Vztah, ve kterém neexistuje žádná komunikace, není skutečný vztah.
2. Pasivně-agresivní chování
Neustálá zášť, narážky, ironické, sarkastické komentáře, výčitky, případně nedodržování slibů, ignorování některých diskutovaných věcí je také manipulační technika, ke které se páry často uchylují, aniž by si byly vědomy toho, co dělají.
Pohání je vzájemná nespokojenost a protijed je (opět) komunikace. Pasivně-agresivní chování ničí zdravý vztah tím, že podkopává důvěru a intimitu. Na řešení svých problémů musíte spolupracovat. Pokud se obrátíte proti sobě, netvoříte dobrý tým.
3. Zanedbávání sebeobsluhy
Ve vztahu, kde je nejdůležitější druhý člověk a láska, kterou k němu cítíme, snadno zapomínáme na sebe. Chceme být jen s ním, takže vše ostatní odsuneme na vedlejší kolej. Náš záměr je dobrý: chceme mu udělat radost. Ale není to zdravé.
Zanedbání péče o sebe ve prospěch péče o druhé může podle psychologie vést ke spoluzávislosti. Bez něj se budete cítit prázdní. A to není dobré. Pamatujte, že vaše potřeby jsou přinejmenším stejně důležité jako potřeby vašeho partnera. A podstatou vztahu je, abyste byli oba stejně šťastní!
4. Srovnání
Je to populární metoda používat to, co považujeme za dobré příklady, jako argumenty, pokud chceme hájit svou pravdu. Srovnávat svůj vlastní vztah s ostatními však není zrovna zdravá taktika. Možná závidíme svým přátelům, že tvoří tak výborný tým, projíždíme i sociální sítě, kde se na nás usmívají páry zářící štěstím. Tím si ale nastavujeme nereálná očekávání toho, jaký by měl být „dokonalý“ nebo „ideální“ vztah. Ale ve skutečnosti nic takového neexistuje. Co funguje pro ostatní, nemusí fungovat pro nás.
5. Berete jeden druhého jako samozřejmost
Dohoda je rozhodnutí, které vás naplňuje teplem a bezpečím – tehdy se můžete pohodlně usadit a užívat si život jako pár. Závazek však často vede k tomu, že jeden pro druhého ve vztahu vynakládáme méně úsilí. Váš partner tu pro vás bude bez ohledu na to, že? A to je dost nebezpečné území.
Podle psychologie může takový postoj negativně ovlivnit vaše sebevědomí a zpochybnit váš závazek. Bohužel být ve vztahu je dřina – a to nejen v prvních třech měsících nebo roce. Je důležité dávat partnerovi neustále najevo, jak moc si ho vážíte a jak ho oceňujete. V opačném případě se z plápolajícího ohně stane dohasínající uhlík, který nakonec vítr uhasí.
6. Fakturace
V životě jsou oblasti, kde se bodování zdá spravedlivé, ale rozhodně ne ve vztahu. Z dlouhodobého hlediska, pokud neustále děláme čáry v něčí prospěch, může to mít negativní důsledky. Skutečná partnerství jsou založena na vzájemné štědrosti a důvěře, tvrdí psychologové. Pokud neustále sledujete, kdo dává a kdo dostává více, podporujete konkurenci a nespokojenost. Milostný vztah nelze měřit v poměru 50/50! Smyslem je být tu pro svého partnera, když vás potřebuje.
7. Očekávání, že váš partner uspokojí všechny vaše potřeby
Psychologie věří, že žádný jednotlivec nemůže uspokojit všechny naše potřeby. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte udělat zázrak, je to prostě nemožné. Protože partner není od toho, aby vám všechno naservíroval na podnose. Pokud to tak cítíte, nasadili jste si nereálně vysokou laťku. Je to jen váš partner, ne vy! Považujete-li ho za svou jedinou radost, můžete očekávat frustraci a zklamání. Místo toho je zdravější přístup starat se o své vlastní zájmy, přátele a kariéru, pokud si s ním udržíte citovou blízkost. Pokud budete žít v rovnováze, všichni budou šťastní.
8. Neustálý boj
Podle psychologie, pokud se pár neustále pere, do značné míry ztrácí schopnost zdravěji komunikovat. V angličtině zapomenou normálně mluvit. Pevné a zdravé vztahy se však vyznačují otevřenou a upřímnou komunikací, kdy se oba partneři cítí vyslyšeni a pochopeni. Ti, kteří na sebe neustále křičí, se určitě neposlouchají. Problém zde není v hádce, horko se dostává k mnoha z nás. My se ale uklidníme a přepneme na normální tón – nalezení správného způsobu, jak efektivně komunikovat, vztah zachrání.
V milostném vztahu není nic zaručeno. Žádný papír ani slib neříkají, že láska bude trvat věčně. Ale dokud jste ochotni společně hledat cestu ven, nemůže být žádný problém. Chyby lze kdykoli opravit, pokud budete chtít oba. A od té doby bude váš vztah jen vzkvétat.