Češi se stali po 14 letech mistry světa: Zlatá pohádka byla dopsána. Zasloužené obrovské díky

Češi jsou mistři světa! Hokejová reprezentace dopsala na světovém šampionátu pohádkový příběh se zlatou tečkou. Jaké byly klíčové momenty tohoto historického úspěchu?
Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
zdroj: livesport.cz/Koláž: bulwar.cz
Rate this post

Švýcaři se soustředili především na obranu a snažili se těžit z rychlých brejků. V 17. minutě po jednom takovém rychlém útoku trefil Bertschy tyč. Aréna od prvních vteřin bouřila a pobavila se i situací, kdy Ondřej Beránek při výskoku po letícím puku přistál na švýcarské střídačce, odkud se po slušném "pozdravu" vrátil zpět na led. Švýcarské duo Herzog - Kukan pak srazilo k zemi Pastrňáka, ale rozhodčí mlčel. První třetina skončila bez gólů, stav byl 0:0.

Nervy drásající druhá třetina

Ve druhé části utkání přišly na řadu dvě české přesilovky, které však stejně jako ty švýcarské zůstaly nevyužity. Český kapitán Červenka a později i Kubalík měli solidní střelecké příležitosti, ale švýcarský brankář Genoni, který byl po semifinále s Kanadou vyčerpán, se dokázal skvěle přesouvat a číst hru. Během hry 5 na 5 se Švýcaři dobře bránili a pokrývali české hráče, čímž jim nedovolili přečíslení.

Švýcaři měli také několik slušných šancí, například v 37. minutě, kdy se Niederreiter ocitl sám před Dostálem, ale český brankář opět nezklamal. V závěru druhé třetiny měl Kämpf velkou šanci, ale jeho střela skončila na tyči. Po druhé siréně tak stále platilo, že jsme gól neviděli.

Rozhodující momenty a zlatá tečka

Drama vyvrcholilo ve třetí třetině. Češi měli více střel i lepší pokročilé statistiky, ale Švýcaři se v defenzívě drželi přesně jako jejich vyhlášené hodinky. Asi 13 minut před koncem třetí třetiny po střetu Paláta s Glauserem prasklo plexisklo, což znamenalo krátkou pauzu ve hře.

„Bylo to náročné, hrozné. Vedro a vy cítíte, že je to o jednom gólu. Lukáš Dostál byl neskutečný a pak se ukázal jeden hráč v pravou chvíli. Přesně, když jsme to potřebovali,“ řekl kapitán Roman Červenka.

A pak to přišlo. Češi vyhráli buly, puk se dostal na modrou ke Kundrátkovi, který okamžitě nabil Pastrňákovi. Ten se skvostně uvolnil a z levého kruhu, svého výsostného území, vypálil puk, na který Genoni už nedosáhl. Hala explodovala, Pastrňák na kolenou svištěl slavit ke střídačce.

Závěrečná desetiminutovka a oslava titulu

Zbývalo ještě deset dlouhých minut. Švýcaři dřeli, ale Češi bojovali, skákali do střel a ukazovali přesně to, co po nich kouč Rulík chtěl. Švýcaři hráli power play, ale domácí tým ukrajoval vteřinu po vteřině, až nakonec střelou do prázdné brány rozhodl Kämpf. Hokejky vyletěly vzhůru a Češi se potřinácté (posedmé v samostatné éře) stali mistry světa.

„Je to neskutečný pocit. Byl to těžký zápas, protože víš, že jsi blízko. Tlak je obrovský, nechceš přijít o tu šanci a třeba já jsem věděl, že pro mě už se opakovat nebude. Tlak byl velký, ale zvládli jsme to,“ uvedl Červenka.