Jaroslav Flegr vypočítal, kolik lidí by v Česku zabilo promoření. A není to málo

Promořit či nepromořit, toť otázka, kterou si klade hodně Čechů. Evoluční biolog Jaroslav Flegr nyní vypočítal, kolik by bylo u nás v případě promoření mrtvých.
zdroj: Facebook, Jaroslav Flegr
reklama
4.3/5 - (7 votes)

Velkým zastáncem promoření je například kardiochirurg Jan Pirk nebo i Bára Basiková, co chce covid. Opačným protipólem je poté Jaroslav Flegr, který naopak už několik týdnu bije na poplach a vyzývá vládu, aby zatáhla opět za ruční brzdu podobnou té, která přišla v březnu.

Podle Flegra je epidemii možné zastavit různě, například intenzivním vyhledáváním a izolací nakažených, nebo zavedením takových přísných protiepidemických opatření, že jeden nakažený zvládne v průměru nakazit pouze méně než jednoho nenakaženého.

"Nejčastěji šíření epidemie zastaví takzvaná kolektivní imunita, tedy ono v současnosti tolik diskutované promoření populace. Jestliže dostatečně velká část populace už infekci prodělala a získala tak dočasnou, nebo dokonce trvalou imunitu, nebo tuto imunitu získala očkováním, je to pro parazita úplně stejné, jako kdyby klesla celková hustota populaci. Pro šíření parazita je totiž důležitá pouze hustota populace neimunních jedinců. Kolik jedinců v populaci musí být imunních, aby se epidemie sama zastavila, je možné vypočítat ze základní reprodukční konstanty, tedy z reprodukčního čísla parazita v imunologicky naivní populaci. Jinak řečeno, z počtu nenakažených jedinců, které v průměru nakazí jeden nakažený v populaci, v níž nejsou žádní imunní jedinci," uvádí Flegr.

"Když přišel Covid do Evropy, tak se zdálo, že bude potřeba, aby bylo imunních asi 60 % jedinců v populaci. Brzy se však ukázalo...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

"Když přišel Covid do Evropy, tak se zdálo, že bude potřeba, aby bylo imunních asi 60 % jedinců v populaci. Brzy se však ukázalo, že šíření viru lze výrazně zpomalit pomocí jednoduchých opatření (RRR: ruce, roušky, rozestupy) a že tedy potřebné procento bude výrazně nižší. Odhaduji, že v letních měsících by mohlo stačit 30 % imunních jedinců v populaci a epidemie by se zastavila i bez RRR. V podzimních, zimních a jarních měsících to však bude určitě více, na 60 % se však jistě při dodržování RRR nedostaneme. Buďme tedy optimisty a počítejme, že bude stačit 40 % imunních jedinců," pokračuje Flegr ve svém rozboru.

Zásadní problém vidí v oněch 40% nakažených. "Ve většině případů má nákaza sice relativně mírný průběh, zhruba 2,5 % nakažených však zemře a neznámé procento (těžko méně než 10 %) si odnese z nemoci podlomené zdraví. Jestliže bychom se chtěli v Česku promořit a získat tak imunitu, museli bychom se smířit s tím, že nám tu zemře minimálně 30 tisíc spoluobčanů a další statisíce budou mít do konce života více nebo méně vážné zdravotní problémy.

To je přitom spíše optimální scénář, který by nastal pouze tehdy, když by se nám podařilo křivku přibývání nakažených oploštit, jak se nyní snaží ministr Prymula, a zabránit tak kolapsu zdravotnictví," zakončuje svůj výpočet Flegr.

Jaký máte názor vy? Měli bychom se promořit i za cenu těchto velkých obětí a žít normální život? Nebo bychom měli tyto životy ochránit, ale za cenu výraznějších omezení?

Napište nám svůj názor dolů do diskuze.

reklama
Pokračujte ve čtení.
4.3/5 - (7 votes)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení