Šok na Facebooku: Největší českou Facebook stránku YOU.BO s počtem 1 200 000 fanoušků zrušili! Proč?

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne... Přesně takhle by se dal popsat případ YOU.BO, které je pod záštitou FTV Prima, dle obchodního rejstříku 34% spoluvlastníka.
Hashtagy článku: #CZ/SK #Facebook #Šokující
zdroj: Facebook 2x
reklama
Rate this post

Stránka YOU.BO odstraněna

Pokud jste v nedávné době hledali na Facebooku původní stránku YOU.BO, tak se vám zobrazila chybová hláška "Omlouváme se, tato stránka není dostupná. Odkaz, na který jste klikli, je asi poškozený, nebo už je daná stránka odstraněná", odpověď b) je správná, byla Facebookem odstraněna.

Následně se začala nořit hromada nových stránek s názvem YOU.BO, ty jsou však fake a chtějí situace využít.

Cenzura a hon na čarodějnice na Facebooku

Facebook zahájil od nového roku velkou "cenzuru" svého obsahu, stalo se tak na popud německé kancléřky Merkelové - zejména z důvodu nenavistného a rasistického obsahu směrem k uprchlíkům, což odnesla například stránka Blok proti Islámu. Facebook však rovněž začal až přehnaně lpět na dodržování úplně všech pravidel, včetně paranoidní ochrany uživatelů před sebemenším náznakem nahoty, násilí apod., za sdílení takto vyhodnocených příspěvků začali být někteří uživatelé až trochu totalitně Facebookem trestáni. Odnesla to i celá řada stránek, největším "úlovkem" však bylo jednoznačně YOU.BO - do té doby suverénně největší stránka v ČR.

Problémy s autorskými právy

Případ YOU.BO ovšem pravděpododobně doplatil na zcela jinou skutečnost, pravidla Facebooku zahrnují i dodržování autorských práv, a ty zde byly na první pohled chytrou obklikou očividně v hojné míře porušovány. Server YOU.BO je založen na uploadování videí uživateli - stejně jako YouTube, ovšem s tím rozdílem, že YouTube má detekční systém, který automaticky odhalí kopírovaný obsah a případně zveřejnění takového videa uživateli zakáže. YOU.BO nic takového nemá, nic ani nebrání samotným provozovatelům takto videa pod záštitou uživatelů nahrávat a na první pohled se vyhnout odpovědnosti z porušení autorských práv. Samotné neuvádění zdrojů je poté jen špičkou ledovce.

Ono je obrovský rozdíl, pokud je video vloženo, tak jako na našich stránkách - tedy přes oficiální kód (tzv. embed), který YouTube samo vydavatelům nabízí a s čímž autor videa jako uživatel YouTube souhlasí. Kdy je možné se přes takto vložené video jednoduše dostat na kanál autora a přičemž příjmy z YouTube reklam ve videu jdou autorovi - autor v takovém případě může být za sdílení svého obsahu rád - bez nákladů do vlastní reklamy mu přibývají příjmy z reklam. Úplně jinou situací je video z YouTube stáhnout a uploadovat na vlastní, či jiný server bez propojení s hostujícím YouTube a autorem, v takové případě nejen autor, ale i YouTube mnohdy pouze zapláče.

Kopírování obsahu bulWar.cz

YOU.BO kolikrát kopírovalo obsah i našeho webu, na Facebookových stránkách bez písemného souhlasu použivalo doslovně námi na webu vyprodukované nadpisy, či námi pořizené a vypracované obrázkové náhledy stažené z bulWar.cz, případně na serveru i námi autorsky pořizené fotografie, či autorsky psaný text. Toto jednání je velice neetické, ale věc jsme více neřešili...

1) Příkladem našeho obsahu, kde se nachází i přímo námi vyfocené fotografie, je například toto na bulWar.cz (obrázky 8 a 9) a toto na YOU.BO (obrázek 7 a 8)

2) Příkladem našeho obsahu, kde je doslovně zkopírován námi vyprodukovaný nadpis článku a náš text, což  si níže můžete snadno porovnat, je například toto na bulWar.cz  a toto na YOU.BO

zdroj: You.bo dne 21.3.2016/bulWar.cz

3) Najdete tam však daleko více autorských videí z YouTube, které jsou uploadovány přímo na server YOU.BO, například jako toto na YouTube a toto na YOU.BO

zdroj: Youtube/You.bo dne 21.3.2016

Porovnejte dané odkazy a posuďte sami, zda-li blokace stránky byla zasloužená...

autor: c

Aktualizováno 23.3.2016 - odkazované video 3) a příspěvky v odkazech bodu 1) a 2) byly po vydání tohoto článku z YOU.BO serveru vymazány

reklama
Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení