Rekordmanka v darování mléka: Žena darovala neuvěřitelných 154 litrů mateřské mléka. Tohle řekla

Rekordních 722 litrů mateřského mléka zpracovala v loňském roce mléčná banka v nemocnici v Mostě. Mateřské mléko, označované jako „tekuté zlato“, hraje klíčovou roli zejména pro nedonošené děti. Jak probíhá darování mléka a jaké jsou jeho benefity?
Hashtagy článku: #Mléko #Rekord
zdroj: Foto: freepik.com/Koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Záchrana životů nedonošených dětí

„Darováním mateřského mléka zachraňují dárkyně život hlavně nedonošeným dětem, jejichž maminky vlastní mateřské mléko ještě nemají. Pro dítě je nejenom výživou, ale i lékem, dodá mu dostatek živin, vitaminů a minerálů. Navíc obsahuje i složky podmiňující imunitu,“ vysvětluje důležitost podávání mateřského mléka Marie Váchová, primářka dětského a dorostového oddělení mostecké nemocnice, jehož součástí mléčná banka je.

Podle primářky studie prokazatelně ukazují, že mateřské mléko snižuje riziko závažných a život ohrožujících onemocnění, jako jsou problémy se střevy, plícemi nebo poruchy zraku. Většina dětí krmených mateřským mlékem má lepší imunitu.

Foto: freepik.com

Proces darování a zpracování mléka

Ženy darují mléko bezplatně, přičemž mohou získat příspěvek na stravu podobný jako u darování krve. Než se mléko dostane k dítěti, musí projít pasterizací. „Nejdříve odebereme vzorky, abychom zjistili, zda v mléce není bakteriální kontaminace. Poté ho pasterizujeme po dobu 30 minut při teplotě 62,5 °C, při které se ničí viry a bakterie. Následuje rychlé zchlazení ve vodní lázni na teplotu 10 °C a opět odebereme vzorky. Teprve po tomto cyklu mléko zmrazíme,“ popisuje primářka. Mléko je pak skladováno při teplotě -18 °C, kdy může být uchováno až tři měsíce.

Výhodou pro maminky s přebytkem mléka je, že ho nemusí nikam dovážet, pracovníci mléčné banky si ho jednou týdně vyzvednou přímo u dárkyně doma. „Že si nemocnice pro mléko jezdila, bylo skvělé. Věděla jsem, kdy zdravotní sestra přijede, a nemusela jsem řešit převoz,“ uvedla Pavlína Hermanová, maminka desetiměsíční dcery. Nemocnice díky ní získala téměř 24 litrů mléka.

Rekordmanka Alžběta Elmanová

Největším množstvím „tekutého zlata“ do banky přispěla pětatřicetiletá Alžběta Elmanová, která darovala 154 litrů. Sama má druhé dítě. „Bylo mi líto mléko vylévat. Když jsem se od zdravotní sestry dozvěděla o možnosti ho darovat, neváhala jsem ani chvilku. Byla jsem schopna dodat 10–12 litrů týdně,“ sdělila. „Říkali mi, že jsem pro mléčnou banku zlatý důl,“ usmívá se loňská rekordmanka.

Přísné podmínky pro dárcovství

Darovat mateřské mléko však každá maminka nemůže. Podmínky dárcovství jsou poměrně přísné. „Darovat mléko může pouze zdravá žena, která musí doložit potvrzení od lékaře, že neužívá žádné léky. Nesmí také pít alkohol, kouřit ani užívat jiné návykové látky. A hlavně musí mít nadprodukci mateřského mléka, zhruba kolem 500 mililitrů za den,“ vysvětlila primářka s tím, že za poslední roky žen, které darují mateřské mléko, přibylo.

Výhody bank mateřského mléka

Kromě nemocnice v Mostě fungují banky mateřského mléka také v Praze, Hradci Králové a Českých Budějovicích. V některých nemocnicích, například v Ústí nad Labem, Plzni nebo Hořovicích, mají tzv. sběrny mateřského mléka, které ho sice mohou od maminek sbírat, ale nemohou ho zpracovávat a dlouhodobě uchovávat.

Závěrem

Darování mateřského mléka je nesmírně cenné pro zdraví nedonošených dětí a zajišťuje jim potřebné živiny a ochranné látky. Díky ženám jako Alžběta Elmanová, která darovala rekordních 154 litrů, mohou tyto děti dostávat nejlepší možnou péči.

Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení